Imaginile afisate sunt cu titlu informativ. Culorile si aspectul ambalajelor fizice pot sa difere fata de cele afisate pe site in functie de dispozitivul de pe care acestea sunt vizualizate sau in cazul in care schimbarea acestora nu a fost adusa in atentia farmaciei in prealabil.

Nurofen Raceala&Gripa x 24 comprimate filmate (Reckitt Benckiser)

34,50 RON
Costurile de livrare nu sunt incluse
Cod produs - SKU 27775

Descriere

Nurofen Raceala si Gripa actioneaza rapid si eficient in ameliorarea simptomelor neplacute asociate gripei si racelii datorita formei farmaceutice ce combina actiunea a doua ingrediente active, ibuprofen si pseudoefedrina

Indicatii
  • congestie nazala si sinusala
  • cefalee
  • febra
  • dureri in gat
  • dureri musculare si articulare.
Proprietati
  • reduce febra si calmeaza durerea
  • reduce inflamatia
  • scade rapid edemul de la nivelul mucoaselor tractului respirator superior, avand efect decongestionant
Atentionari
  • Se recomanda ca pacientii cu hipersensibilitate gastrica sa utilizeze Nurofen Raceala si Gripa impreuna cu alimente
  • Daca sunteti in varsta veti fi mai predispusi la reactii adverse, in special la hemoragie si perforatie la nivelul tractului digestiv, care pot fi letale. Daca sunteti in varsta adresati-va medicului dumneavoastra pentru recomandari
  • Daca aveti insuficienta renala si hepatica adresati-va medicului dumneavoastra pentru recomandari
  • Daca simptomele se agraveaza sau persista mai mult de 3 zile este necesara reevaluarea diagnosticului si tratamentului
Contraindicatii
Nu utilizati Nurofen Raceala si Gripa daca:
  • aveti sau ati avut alergie la ibuprofen, acid acetilsalicilic, alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) sau la oricare dintre excipientii produsului
  • ati suferit o inrautatire a astmului bronsic, e o eruptie alergica, mancarime sau rinoree la administrarea ibuprofenului, acidului acetilsalicilic sau medicamentelor similare
  • aveti sau ati avut ulcer gastric si duodenal
  • daca suferiti de: insuficienta hepato-celulara severa, insuficienta renala severa, lupus eritematos sistemic, glaucom cu unghi inchis, afectiuni uretro-prostatice cu risc de retentie urinara, hipertensiune arteriala severa, boala coronariana severa
  • daca faceti tratament concomitent cu iproniazida (inhibitor de monoaminooxidaza non-selectiv) sau daca ati luat inhibitori de monoaminooxidaza in ultimele 14 zile
  • aveti sau ati avut astm bronsic
  • aveti afectiuni renale, cardiace sau hepatice
  • utilizati orice tratament current, in special cu alte analgexice sau produse continand acid acetilsalicilic, ibuprofen sau alte AINS , medicamente antihipertensive ( de exemplu diuretice), anticoagulante, metotrexat sau litiu, inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO) administrati in ultimele 14 zile
  • daca sunteti gravida in ultimele trei luni de sarcina
  • daca suferiti de insuficienta cardiaca severa.
Nu trebuie depasita o doza zilnica maxima de 6 comprimate filmate (1200 mg ibuprofen)
Nu este recomandat pentru utilizarea la copiii cu varsta sub 12 ani, in sarcina si alaptare

Reactii adverse
In general, Nurofen Raceala si Gripa este bine tolerat de majoritatea persoanelor, totusi, pot sa apara urmatoarele reactii adverse: durere sau disconfort gastric, greata, ulcer gastric, scaun colorat in negru, eruptii cutanate, mancarime, inrautatirea astmului bronsic, respiratie suieratoare inexplicabila sau dificultati in respiratie, tulburari hepatice si renale, dureri de cap, somnolenta, ameteli si tulburari ale auzului, constipatie, deprimare respiratorie, supresia tusei, rareori, descuamarea pielii, aparitia cu usurinta a vanatailor sau umflarea fetei. Daca prezentati oricare dintre aceste simptome sau aveti orice alte simptome neobisnuite, intrerupeti administrarea medicamentului si spuneti medicului dumneavoastra
Medicamente precum Nurofen Raceala si Gripa se pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de cord ("infarct miocardic") sau a accidentului vascular cerebral

Mod de utilizare
Adulti si adolescenti cu varsta peste 12 ani (≥ 40 kg):
  • doza initiala este de 1-2 comprimate filmate; ulterior, daca este cazul, pot fi utilizate doze suplimentare de 1-2 comprimate filmate la fiecare 4-6 ore
  • intervalul dintre administrarea dozelor trebuie stabilit in functie de simptomele observate si de doza zilnica recomandata maxima
Compozitie
Fiecare comprimat filmat contine ibuprofen 200 mg si clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg

Detalii

SKU
27775
Categorii
Forma de prezentare
cutie 24 comprimate filmate
Farmacia Ducfarm face eforturi permanente in vederea actualizarii informatiilor produselor pe site. In cazul in care farmacia nu este informata in prealabil de modificarea informatiilor, pot exista situatii in care informatiile produselor sa difere. Se recomanda consultarea cu atentie a ambalajului si prospectului produselor inainte de utilizare.

Ce spun clientii

Detii sau ai utilizat produsul?
Posteaza review